Kapalı Devre ve Evaporatif Su Soğutucular

Esnek, Modüler ve Enerji Verimli

İşletmelerin ihtiyacı olan soğuk su temini klasik soğutma kuleleri ile karşılandığında suyun kirlenmesi ve buharlaşma sonucu su kaybı yüzünden bazı proseslerde kullanılmamaktadır. Bilhassa suyun kapalı sirküle etmesi gereken kalıp soğutmaları, saf su kullanımı, kimyasal su ve yağ vs soğutmaları için mutlaka kapalı devre su soğutucular kullanılmalıdır.

Kapalı devre sistemlerde kullanılan eşanjörler bakır boru, aliminyum kanatlı veya çelik boru, çelik kanatlı veya çelik borulu olmaktadır. Bu eşanjörler birim yüzeyden maximum enerji alacak şekilde dizayn edilmektedirler. Ayrıca bu cihazlar büyük kapasiteli chiller sistemlerinde ön soğutucu olarak kullanılarak çok önemli enerji tasarrufu sağlarlar.

Cihazların kullanıldığı ortam sıcaklığının yüksek olduğu bölgelerde eşanjör üzerine pülverize su püskürtme yapılarak adyabatik soğutma sağlanmakta ve düşük su çıkış sıcaklıkları elde edilmektedir. Bu sistem pompa ve kumanda panosu ile su çıkış sıcaklığı kontrol edilerek otomatik olarak yapılmaktadır.